“İsveç Mutfağı”
''Denizci Yahnisi''

Yemek hazırlık (kısa)

Hazırlama : 30 dakika
Pişirme : 45-60 dakika

İçindekiler

800 gr. kalın dana bifteği
2 su bardağı bira
4 baş soğan
10 orta boy patates
50 gr. tereyağ
1 defne yaprağı
1 tatlı kaşığı kekik
1 tatlı kaşığı beyaz biber
4 çorba kaşığı sıvıyağ
2 tatlı kaşığı tuz

Hazırlama

Eti iri parçalar halinde kesin. Soğanları soyup, halka halka doğrayın. Patateslerin kabuklarını soyup kalın dilimler halinde yuvarlak yuvarlak kesin.

Derin bir tavada tereyağını eritip sıvı yağ ile kızdırın. İçine halka soğanları atıp, soğanlar altınımsı kahverengi bir görünüm alıncaya kadar karıştırarak kavurun. Kavrulan soğanları bir kevgir ile yağını süzerek tavadan bir tabağa alın ve aynı yağda etleri çevirerek kızartın. Kızarttığınız etleri bir tabağa alın. Daha sonra tüm etleri tavaya koyun ve üzerine birayı, beyaz biberi, kekiği ve tuzu ilave edin. İçine defne yaprağını atın  ve kaynamaya başlayınca bir kapla kapatıp 10 dakika pişirin.

Daha sonra biraz pişmiş etleri, içinden servis yapabileceğiniz, fırına girecek ağzı kapaklı bir tencerenin dibine dizin.Etlerin üstüne patateslerin yarısını dizip, patateslerin üstüne kavurduğunuz soğanların hepsini boşaltın. Bir kaşıkla soğanları patateslerin üzerine yayın ve tekrar kalan patates dilimlerini soğanların üzerine dizin. Tavada kalan pişirme suyunu yemeğin üzerine gezdirerek dökün ve ateşe koyarak kaynamaya bırakın. Yemeğiniz kaynamaya başlayınca, tencerenin kapağını kapatarak 180 0C’ de kızdırdığınız fırında 45-60 dakika, etler yumuşak oluncaya kadar pişirin. Etlerin piştiğini kontrol ederken yemeğin biçimini bozmamaya ve patatesleri kırmamaya dikkat edin. Yemeğiniz piştikten sonra yanında bol yeşil bir salata ve bire ile servis yapın.

Afiyet olsun…